Търсене
Будуване на детето от 12 до 24 месеца, игри за спокоен сън
Актуализирано: 26.01
Препоръчителни интервали на будуване.
С какво да подпомагаме развитието на детето в периода?
Прочетете до края статията и ще откриете безплатни ресурси за сваляне.

В предходната статия ви разказахме за това, че често родителите ни питат за идеи какво да правят с децата в интервала на будуване, за да могат те да спят добре, но и в същото време тези игри да са им от полза.
На следващите две изображения можете да се запознаете с препоръчителните интервали на активно будуване според възрастта на детето.


Предложения за игри, стимулиращи фина и обща моторика, мислене, език и реч:
- скриване и откриване на предмети;
- сортиране на предмети по големина (малко/голямо);
- показване на части от тялото, като детето се провокира с въпрос: “Къде е нослето?”;
- стимулиране детето да използва глаголите “дай”, “ела”, “виж” и други;
- опознаване на рисуването с пастели;
- подаване и хващане на топка на топка;
- имитиране на звукоподражания на животни, автомобили и други;
- демонстриране на действия- например: “Покажи ми как пиеш вода.”
12-24 месеца са предизвикателен период в развитието на децата. Често именно в тази възраст те проговарят, започват ясно да изразяват мнение и желания. Затова и у родителите се зараждат всякакви въпрос.
Иска ли ви се понякога да изнесете контрола върху детето извън вас? Иска ли ви се понякога да му дадете само насоки и то да ги следва самичко? Би било чудесно, нали?
Ние сме ви подготвили точно такива помощници, които вместо вас ще водят детето и ще му дадат последователност в действията. От вас се иска само да следвате инструкциите и да си създадете вашите цветни, забавни, полезни и занимателни помощници. Оформете ги според вашия ритуал за сън, обяснете на детето какво да прави и се наслаждавайте. Е, разбира се, при по-малко дете вероятно ще е нужно повече подкрепа и търпение, но научат ли се, децата с желание и готовност се придържат към указанията на картинките.
Карти за ритуал преди сън - безплатен ресурс
.pdf
Download PDF • 21.79MB
Споменахме вече, че звукоподражанията са много важни за стимулиране на речта у малкото дете. Затова сме подготвили и карти с животни, които детето да опознава не само като наименования, а и да са придружени от следните въпроси: “Какво е това?, “Как прави?” и подобни.
Карти със звукоподражания - безплатен ресурс
.pdf
Download PDF • 258KB